PHAN THIET MUI NE

PHAN THIET MUI NE

Phan Thiet on pealinnaks Binh Thuan provintsile mis asub lõuna Vietnamis, lõuna-Hiina mereääres 200 km kaugusel linnast nimega Ho Chi Minh city (Saigon). Phan Thiet on jagatud 18 rajooniks. 14 linnarajooni: Duc Thang, Duc Nghia, Duc Long, Phu Hai, Phu Thuy, Phu Trinh, Phu Tài, Thanh Hai, Ham Tien, Mui Ne, Xuan An, Binh Hung, Hung Long, Lac Đao. Neli äärelinna kommuuni: Tien Loi, Tien Thanh, Thien Nghiep, Phong Nam.

Phan Thiet on üsna noor linn kus 100 aastapäeva tähistati alles 1998 aastal ja kus aasta hiljem tituleeriti Phan Thieti linn suurlinnaks (City). Phan Thiet kui linn oli seega 100 aastat tagasi väike kaluriküla mis tänapäevaks on kasvanud peamiseks rannakuurortiks Vietnamis ja suureks sadamalinnaks kalalaevadele ning keskuseks kalatöölemisele. Traditsiooniliselt on kalapüük ja kalakastme tootmine olnud alati peamiseks sissetulekuallikaks Phan Thietile kuid seda 1990 aastateni millal turismi areng sai hoogu juurde ja tänaseks on võtnud esikoha kalatööstuselt kui peamiselt Phan Thieti tööandjalt.

PHAN THIET (MUI NE) KALAPAADID

Tänase Phan Thieti, Mui Ne ja Binh Thuan provintsi alasid asustas kunagine iidne Champa kuningriik (NAGARA CAMPA (VN: Chăm Pa) algusega 2 sajandist kus Phan Thiet jäi Champa suurlinna Panduranga (Phan Rang–Tháp Chàm) valdustesse. Champa rahvas kutsus Phan Thieti “Hamu Lithit”. “Hamu” tahendab küla ja “Lithit” mereääres. Läbi sajandite on Champa kultuuri ja ühiskonna kujunemist mõjutanud nii Kambodža, Hiina, Java kui ka India. Regioon vallutati Nguyễn’ide dünastia (Đại Việt impeerium) poolt 1692 aastal kus uueks nimeks sai Binh Thuan Dinh. 1825 aastal keiser Minh Mang muutis regiooni Binh Thuan provintsiks. Vietnami sõja ajal olid Phan Thiet ja Binh Thuan provints baasiks mitmete sõjaliste rajatistele.

PO SAH INU TORNID. CHAMPA

MUI NE - HAM TIEN

Nagu Phan Thieti linnarajoonidest eelpool näha siis leiab sealt nimekirjast ka Ham Tien ja Mui Ne. Ham Tien on kõrgelthinnatav rannapuhkuse  rajoon Vietnamis kus teha pole suurt midagi peale puhkamise. Ham Tien on asukohaks hotell-resortidele mis lookleb mööda mereäärt kus mõlemal pool teed kookospalmid, hotellid, baarid, kohvikud ja restoranid. Ham Tien läbiva rannatee tänavanimi on Nguyen Dinh Chieu kus enne Mui Ne’d muutub tee nimi Huynh Thuc Khang’iks. Mui Ne rand (Rang Beach – Ham Tien) avastati välismaalaste poolt alles 1995 aastal millal Mui Ne oli ideaalseks paigaks jälgimaks päikesevarjutust. Aastakümneid tagasi lookles Ham Tienil üks väike liivane rannatee kus elasid kalurid oma peredega kelle majakestel puudusid isegi aadressid. Mui Ne kaluriküla asub poolsaarel ja enamjaolt asustatud kaluritega kuna poolsaar on olnud alati heaks peidupaigaks kaluripaatidele, varjumaks tormide eest. Mui Ne ja Phan Thiet omavad tüüpilist rannikukliimat kus päike paistab pea aastaringselt. Aasta keskmine temperatuur on 29°C kus on kaks peamist hooaega: täiesti kuiv hooaeg (novembrist-aprillini) ja märg hooaeg (maist-oktoobrini). Mui Ne on sademete poolest ka kõige vaesem koht Vietnamis kus ei panda imeks, et 9 kuud ei tule tilkagi vihma. Sademeid tuleb ette enamasti õhtul kui päike loojub ja seda rohkem augustis. Taifuunide hooaeg on juunist oktoobrini kuid taifuune võib olla ka teistel kuudel, taifuun kestab enamasti kuni 3 päeva. Parim aeg Mui Ne külastamiseks on septembrist aprillini kus puhub mõnus jahe meretuul ja päike rahulikum. Parim aeg surfiks on septembrist detsembrini, lohesurfi hooaeg novembrist aprillini. Taifuunide hooajal on meri rahutum kuid üldiselt alati soe ja ujumiseks hea aastaringselt.

TIEN THANH JA KEGA.

Phan Thietist teiselpool olevat rannarajooni nimetatakse Tien Thanh (Golden Coast) ja ka Ke Ga rannaks kus samuti palju hotell-resorte ja ka liiklus rahulikum mis sobib pigem vaikust ja rahu armastavale puhkajale.

PHAN THIETI INFO

Mui Ne ranna tegelik nimi on Rang Beach. Phan Thietis on keskturg ja ka kaks supermarketit, Coop market ja Lotte market. Mui Nes 1 turg ja Nguyen Dinh Chieul 1 turg. Phan Thiet on olnud koduks 1910 aastal Ho Chi Minhile kus õpetaja Nguyen Tat Thanh oli kooliõpetaja Duc Thanh algkoolis. Vajab ka märkimist, et Phan Thietis kasvatatakse edukalt riisi, draakonivilja, kašupähkleid (India pähkel) ja Phan Thiet ơn üks kuulsaimaid linnu Vietnamis oma kalakastme poolest (VN: Nước MẮM) kus kala soolatakse, laotakse savipotti, kihtidena üksteise peale, lisaraskuse alla kus pott kaetakse kaanega ja jäetakse päikse kätte kolmeks kuuks. Kolme kuu möödudes tekkinud mahl lastakse väja ja jäetakse veel 3 kuuks ootamaks puhast, õiget mahla. Kõige lihtsaim retsept kastme valmistamiseks on laimimahl, kalakaste (Nuoc MAM), suhkrur, pipar ja vesi. Paljud kalakastet tootvad tehased maailmas toodavad kalakastet kiirprotsessidega mis ei oma mingit seost Vietnami kalakastmega (Nuoc MAM), isegi kui nimi on sama.

Binh Thuan provintsi alla kuuluvad ka mõned saared. Phu Quy saar mis asub umbes 120 km kaugusel Phan Thietist, Cau saar (cù lao Cau), Lao saar (hon Lao) asub Mui Ne poolsaare tipus ja Ba saar (hòn Bà) asub Vung Tau poolsaare tipus.

Phan Thieti lennujaam (San bay Phan Thiet). 2019 aastaks on valmimas $300 miljoni dollarilise eelarvega Phan Thieti lennujaam asukohaga Thien Nghiep, Phan Thiet, Binh Thuan provints mis laiub 543 hektaril, 5000 m2 terminaliga ja 2400 meetrise lennurajaga. Lennujaam suudab teenindada kuni 500.000 reisijat aastas.

Ho Chi Minh city’st Phan Thiet Muinesse ơn 200 km ja momendil võtab autosõit aega 3,5 tundi kus saab kasutada kiirteed 55 km ulatuses. Phan Thiet Mui Ne ümbruskonnast 200 kilomeetri raadiuselt leiab selliseid linnu nagu Ba Ria – Vung Tau, Nha Trang, Cam Ranh ja ka mägise Dalati, 1600 meetri kõrguselt Lam Dongi provintsist. Mui Nesse saab Ho Chi Minhist nii rongi ja ka bussiga. Buss tuleb Ho Chi Minhist 6,5 tunniga Muinesse, sest teeb vahepeal söögipeatusi.

01/06/2017 Indrek

DALATI LINNATUUR PHAN THIET - MUI NEST

Marsruut: Muine – Dalat – Muine. Sisaldab inglise või venekeelt kõnelevat giidi, autot/minibussi, sissepääsusid, lõunasööke ja köisraudtee pileteid. See kogupäevane tuur mis viib teid Dalati mägismaale. Dalat on Lam Dong provintsi pealinn, mis asub Mui Neist 160 km kaugusel ja 1500 m kõrgusel merepinnast.

Marsruut:

+ Prenne juga (Prenn waterfall) –
+ Armastuse org (Valley of love)
+ Unistuse mägi (Dream Hill)
+ Dalati lillepark
+ Truc Lam, Zen budismi klooster (Tõstukiga)
+ Bao Dai viimase keisri suveresidents
+ Käsitööpood
+ Hull Maja (Crazy House)
+ Dalati turg või supermarket.

Mui Nest lahkume 06.00 hommikul ja tagasi Mui Nes hiljemalt 7.00 õhtul.

Küsige personaalset pakkumist!

PO SAH INU - DRAAKONIVILI - VAALADE TEMPEL- TACU MÄGI

Po Sah Inu Tornid – Draakonivilja kasvandus – Vaalade tempel – TA Cu mägi, džungel ja lamav Buddha. Lihtne poole päevatuur oleks sellise marsruudiga mis hõlmab paljusid vaatamisväärsusi mis Phan Thiet Muine kandis vaadata.

1) Po Sah Inu Tornid. CHAMPA TORNID. Vaatega mäe otsast Phan Thietile seisavad Champa templi tornide varemed 8 sajandist, püstitatud jumaluse Shiva auks. Jaanuaris on Champa rahval Rija Nuga ja Poh Mbang Yang festivalid kuhu Champa rahvas tuleb kokku, et paluda õnne uueks aastaks.

2) Draakonivilja kasvandus. Draakonivili (Pitaya, Dragonfruit või Queen of the night). Kaktuseliste perekonna taim, kelle õis avaneb ainult üheks ööks.

3) Vaalade tempel. Vaala tempel ehk Van Thuy Tu tempel on ka muuseum kust leiame gigantse vaalaskeleti. Selle kalurikula elanikud ehitasid selle templi 1762 aastal et palvetada vaalade jumalale.

4) TACU mägi, džungel ja Lamav Buddha. 35 km kaugusele Phan Thietist jääb TACU mägi oma suurpärase džungliga mille tipust veel kõrgemalt leiame lamava nirvaanas Buddha. TA CU mägi on 470 meetri kõrgune kust avanevad suurpärased vaated Phan Thiet’ile ümbruskonnale. Mäkke saab tõstukiga ja jaamast veel 100 trepiastet.

5) Lotte market. See on suprmarket mitme korruseline, söögid, joogid, riided, jne.

Küsige personaalset pakkumist!

BINH CHAU KUUMAVEEALLIKAD

Binh Chau kuumaveeallikad asuvad Vung Tau lahedal kus resordi territooriumil on suurepärane loodus, mudaravila, mineraalvee bassein. Spetsiaalsetes anumates saab keeta mune ja samas ka toidame krokodille ridva abil kus nööriotsas nende maius. Samuti sobib nii pooleks päevaks kui ka terveks päevaks. Küsige personaalset pakkumist!

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Start typing and press Enter to search

Nha Trang on kuurortlinn Vietnamis Khanh Hoa provintsis Nha Trangi lahe ääres oma 4 kilomeetri pikkuse rannaribaga kus elanikke umbes 500.000 jäädes 1,280 km kaugusele pealinnast Hanoi, 200 km Phan Thiet (Muine) ja 448 km Ho Chi Minh (Saigon).Sapa asub põhja-Vietnamis 1500 m kõrgusel merepinnast ja on pikka aega olnud põnevaks peatumispaigaks turistidele tänu oma suurepäratele vaadetele riisiterrassidele kus lopsakas taimestik, järsud orud ja mäetipud. Fansipan on kõrgeim mäetipp Indohiinas kõrgusega 3.143 meetrit mis asub Lao Cai provints, Hoang Lien Son mäestikul mida kutsutakse ka Indohiina katuseks.