VIETNAMI PEALINN HANOI

VIETNAMI PEALINN HANOI

Vietnami pealinn on Hanoi millel vanust üle 1000 aasta. Hanoi asetseb Hong Ha jõe kaldal, 200 km kaugusel jõesuudmest mis tuntud oma sajanditevanuse arhitektuuri poolest mida on mõjutanud rikkalik Kagu-Aasia, Hiina ja Prantsuse kultuur kus elab 2015 aastal kogutud andmetel 7.7 miljonit inimest. Hanoi on ka riigi poliitiline keskus mida ilmestavad tema iidesed templid, unikaalne teater, kaootiline vana kvartal kus kitsad tänavad on kaetud kaubanduspindadega ja söögikohtadega.

Oma lähisekvatoriaalse mussoonkliimaga tõuseb Hanois suvel õhutemperatuur kuni 30°C kuid jaanuaris on keskmine õhutemperatuur vaid 17°C. Hanois on ka 4 erinevat aastaaega. Suvi maist augustini, september, oktoober sügis, novembrist jaanuarini talv ja veebruarist aprillini kevad. Maist oktoobrini on vihmahooaeg kus sajab intensiivsemalt.

Piirkond kus tänapäeval asub linn nimega Hanoi oli asustatud juba ammustel aegadel. Asukoht on olnud mitmel korral poliitiliseks keskuseks vallutajatele Hiinast kus Ly Thai To – Ly dünastia (1009-1225) andis linnale nimeks 1010 aastal Thang Long (“Kasvav Draakon”). Thang Long jäi Vietnami pealinnaks kuni 1802 aastani millal viimane Vietnami Nguyenide dünastia (1802–1945) viis pealinna üle Hue’sse. Linna on veel ikka aega ajalt ümber nimetatud ja üks neist oli Dong Kinh, (Le dünastia 1428–1787) mis hiljem muudeti eurooplaste poolt Tonquin (Tonkin). Ha Noi sai linna ametlikuks nimeks alles 1831 aastal – Nguyenide dünastia. Prantsuse koloniaalperioodil muutus Hanoi oluliseks administratiivkeskuseks kus 1902 aastal tituleeriti Hanoi Prantsuse Indohiina pealinnaks. Hanoi jääb peamiseks halduskeskuseks ka Jaapani okupatsiooni ajal aastatel 1940 – 1945 kus rahvarahutustega sunnitakse jaapanlased oma võimust loobuma peale mida Ho Chi Minh oma vägedega taastab võimu Hanois ning nimetab Hanoi demokraatliku vabariigi pealinnaks põhja-Vietnamis. Prantslased taastavad oma võimu 1946 aastal kuid neil tuleb tunnistada oma lüüasaamist Dien Bien Phu lahingus 7 mail 1954, mida nimetatakse ka Indohiina sõjaks.

Peale sõda nimetatakse Hanoi jallegi Hanoi demokraatliku vabariigi pealinnaks põhja-Vietnamis ja algab Vietnami kodusõda kus USA liitlastega pommitab Hanoid intensiivselt 1965, 1968 ja 1972 aastatel millega suudab tekitada massiivset hävingut. 30 aprillil 1975 suudab põhja-Vietnam taastada kontrolli üle kogu riigi kus vabastakse ka Saigon mis asub lõuna-Vietnamis. Vietnami demokraatliku vabariigi pealinnaks saab sellest momendist Hanoi. Oktoobri alguses 2010 aastal tähistab Hanoi oma 1000 aastast sünnipäeva suurte pidustuste ja paraadiga. Paljud tähelepanuväärsemad ajaloomälestised Hanois on täielikult hävitatud välisriikide agressioonidest, kuid siiski vaatamata sõdadele on Hanoisse jäänud ka tänapäeval mitmeid ajaloolisi ja maalilisi kohti mida saab siiski edukalt külastada. 1954. aastast alates on Hanoid arendatud peamiseks kaubandus, tööstus ja põllumajandus keskuseks. Hanoist jooksevad peamised magistraalid, raudteeliinid kõikidesse suurematesse Vietnami linnadesse (Ho Chi Minh, Haipong), sadamatesse ja Hanois on ka kaks lennujaama, Noi Bai rahvusvaheline lennujaam ja
Gia Lam siseliinide lennujaam.

HANOI POPULAARSEMAD VAATAMISVÄÄRSUSED

1) Imperaatori tsitadell Thang Long. Tsitadell oli 8 sajandi vältel peamiseks poliitiliseks keskuseks ja mis on ka tänapäeval Hanoi tähtsaimaks sümboliks. Ehitatud Lý dünastia poolt mida hiljem laiendasid Trần, Lê ja Nguyễn’ide dünastia.

2) Traditsiooniline vee-nuku teater. Unikaalne nukuteater on loodud rahvale iidsetest aegadest, lõbustamaks rahvast kuna suurem osa aastast on põhja-Vietnamis sombune ilm ja maist kuni novembrini sajab vihma. Elegantsed nukud tantsivad, liuglevad vee peal keda liigutavad lava taga peidus olevad meistrid.

3) Ho Chi Minh’i mauseleum. Maoseleum on viimaseks puhkepaigaks Vietnami suurele juhile Ho Chi Minh’ile, rahvakeeli “Onu HO’le”.  Ho Chi Minhi pildi voib leida igast majast Vietnamis mis uhkelt ukselävel seisab, kõiki sissetulejaid tervitades. See ei ole lihtsalt atraktsioon turistidele nagu meie seda võime arvata aga see on ikkagi ajalugu ja elav legend. Mauseleum on suursugune ehitis mis asub Ba Dinh väljakul.

4) Hoan Kiem järv (Kilpkonna järv) ja Ngoc Son tempel. Järv on nii kohalikele kui ka turistidele meelispaik lõõgastumiseks kus järve keskel saarel asub Ngoc Son tempel mida uhendab sild, ilusal taustal saab teha imekauneid fotosid. Nii hommikul kui ka õhtul on paik kohalikele tervisespordiks kus saab nõha nii noori kui raukasid mängimas sulgpalli kus tantsitakse ja võimeldakse.

5) Hanoi vanalinn. Hanoi vanalinn on omaette ooper oma liikluse, jalgrataste ja mootorataste lõpmatu tulvaga, söögikohtade, kohvikute ja puuviljamüüatega. Vanalinna elu on lihtsalt pilkupüüdev, igal nurgal ja huvitav igas vanuses külalisele.

6) Hanoi ooperiteater. Hanoi ooperiteater on üks elegantsemaid ehitisi Hanois, ehitatud 1901 – 1911 aasta vahemikul Pransuse koloniaalvõimu poolt. Tanapaeval saab vaadata seal oopereid ja erinevaid etteasteid maailmakuulsatelt artistidelt üle kogu maailma.

7) Kirjanduse tempel. Kirjanduse tempel on kompleks Hanoi kesklinnas, mis ehitati algselt õppekeskuseks pühendatud Hiina targa ja õpetlase Konfutsiuse auks, 11 sajandil. 1000 aasta jooksul on ehitatud sinna juurde palju hooneid mis nüüd ilustavad seda suurt keskust kus asuvad erinevad paviljonid, pühapaigad ja mida übritseb rikkalik lopsakas loodus.

8) Ba Vi Rahvuspark.  Matkajatele, päevatripp. Rahvuspark mida kutsutakse ka Hanoi kopsudeks asub 50 km kaugusel Hanoi’st Tan Linh kommuunis, Ba Vi district, 11,372 hektaril, kõrgusega 100m  – 1,296m. Matkarajad on päris head kuid kohta iseenesest pole kerge leida. Peamised vaatamisväärsused on varemed prantslaste ehitatud suvelaagrist koloniaalajastul kinnikasvanud džunglis ja kus mäe tipus asub tempel mis pühendatud Ho Chi Minh’ile kus päris kenad vaated Hanoi linnale, pilvede pealt. 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Start typing and press Enter to search

Halongi laht ja Cat Ba saar. Avasta Vietnami.SAIGON ja HO CHI MINH. Ho Chi Minh City on linn Vietnamis (Thanh Pho Ho Chi Minh City) kus elab tänapäeval rohkem kui 8 miljonit inimest (8.426 miljonit 2016) mis teeb temast ka suurima linna kogu Vietnam'is. Ho Chi Minh City asetseb Saigoni jõe kallastel (Vn.keeles Sông Sài Gòn), 19 meetri kõrgusel merepinnast, pindalaga 2,095 km² (0,63% Vietnam'i kogupinnast), jäädes Lõuna-Hiina merest 80 kilomeetri kaugusele.