VIETNAMI SOTSIALISTLIK VABARIIK

VIETNAMI SOTSIALISTLIK VABARIIK

Vietnami Sotsialistlik Vabariik asub Indohiina poolsaare idarannikul ja piirneb Hiina, Laose ja Kambodžaga. Vietnami pealinn on Hanoi. Üle poole Vietnamist asub Annami mäestikul mida katab tihe mets. Vietnami kogupikkus põhjast lõunasse on 1.650 km. Ranniku kogupikkus on 3.260 km ja sisemaa piiri 4,510 km. Laiuselt on suurim põhja-Vietnam kuni 600 km, lõunas 400 km ja kesk-Vietnamis Quang Binh provintsis läheb päris kitsaks kus laius vaid 50 km.

Vietnam jaguneb 58 provintsiks (tỉnh) ja 5 keskalluvusega linnaks (thành pho). Keskalluvusega linnad on Can Tho, Da Nang, Hải Phòng, Hanoi ja Ho Chi Minh. 58 provintsi: An Giang, Bac Giang, Bac Kan, Bac Liêu, Bac Ninh, Ba Ria-Vung Tau, Ben Tre, Bình Ðinh, Bình Duong, Bình Phuoc, Bình Thuan, Cà Mau, Cao Bang, Ðak Lak, Ðak Nông, Ðien Biên, Ðong Nai, Ðong Tháp, Gia Lai, Hà Giang, Hà Nam, Hà Tinh, Hai Duong, Hòa Bình, Hau Giang, Hung Yên, Khánh Hòa, Kiên Giang, Kon Tum, Lai Châu, Lâm Ðong, Lang Son, Lào Cai, Long An, Nam Ðinh, Nghe An, Ninh Bình, Ninh Thuan, Phú Tho, Phú Yên, Quang Bình, Quang Nam, Quang Ngãi, Quang Ninh, Quang Tri, Sóc Trang, Son La, Tây Ninh, Thái Bình, Thái Nguyên, Thanh Hóa, Thua Thiên Hue, Tien Giang, Trà Vinh, Tuyên Quang, Vinh Long, Vinh Phúc, Yên Bái.

VIETNAMI RAHVASTIK

Umbes kaheksa miljonit inimest 92 miljonist Vietnamis moodustavad 53 etnilist gruppi mis omakorda jagunevad veel alahõimudeks. Rahvastiku mitmekesisus teeb Vietnami kagu-aasias kõige rikkalikumaks rahvuste koosluseks. Suurimad vähemusrahvused rohkem kui 500.000 inimest on Tay, Tai, H’Mong, Muong, Hoa, Dao ja Nung. Kinh (või Viet) moodustab aga suurema osa Vietnami elanikonnast, ehk 88%. Kui suurem osa Vietnami elanikonnast elab peamiselt linnades ja rannikualadel siis mägistes piirkondades elab vaid 10% elanikonnast. Suurem osa Vietnami vähemusrahvusi on just esindatud mägistes piirkondades, enamasti Kamboodza ja Laose piirialadel, nii põhja-Vietnamis kui ka kesk-Vietnamis. Neid on kerge ära tunda nende riietuse, elumajade järgi ja nad on kasvult enamasti ka väga väikesed. Nende põllumajanduslik elustiil, traditsionaalsed majad, riietus, rituaalid ja hõimude vahelised sõjad iseloomustavad nende tuhandete aastast ajalugu. Vietnami etniliste vähemuste rikkalik kultuur on tegelikult vaikselt hääbumas. Paljud hõimud ei kanna enam traditsioonilisi rahvarõivaid, elektri, meditsiini, hariduse areng on viinud noored mägedest ja kahjuks soodustanud loobumist paljudest toredatest iidsetest traditsioonidest.

Loe veel: Vietnami keel
Ebausust: Ebausk Vietnamis
Mida osta Vietnamist: Vietnami meened kingitusteks
Vietnami rannad: Parimad rannad Vietnamis

THAI

H’MONG

RED TAO

Etnoloogid on jaganud Vietnami rahva kaheksasse gruppi ja need oleks järgmised:

1. Mon – Khmer (Ba Na, Brau, Bru Van Kieu, Cho Ro, Co, Co Ho, Co Tu, Gie Trieng, Hre, Khang, Khmer, Kho Mu, Ma, Mang, M’nong, O Du, Ro Mam, Ta Oi, Xinh Mun, Xo Dang ja Xtieng)
2. Tay – Thai (Bo Y, Giay, Lao, Lu, Nung, San Chay, Tay ja Thai)
3. Tibeto – Burman (Cong, Ha Nhi, La Hu, Lo Lo, Phu La ja Si La)
4. Malayo – Polynesian (Cham, Chu Ru, E De, Gia Rai, and Ra Glai)
5. Viet – Muong (Chut, Kinh, Muong ja Tho)
6. Kadai (Co, Lao, La Chi, La Ha ja Pu Peo)
7. Mong – Dao (Dao, H’Mong ja Pa Then)
8. Han (Hoa, Ngai ja San Diu)

Tähestikulises järjekorras Vietnami 54 etnilist gruppi.

01. Ba Na
02. Bo Y
03. Brau
04. Bru Van Kieu
05. Cham
06. Cho Ro
07. Chu Ru
08. Chut
09. Co

10. Cong
11. Co Ho
12. Co Lao
13. Co Tu
14. Dao
15. E De
16. Giay
17. Gia Rai
18. Gie Trieng

19. Ha Nhi
20. Hoa
21. Hre
22. Khang
23. Khmer
24. Kho Mu
25. Kinh (Viet)
26. La Chi
27. La Ha

28. La Hu
29. Lao
30. Lo Lo
31. Lu
32. Ma
33. Mang
34. Mong (H’Mong)
35. M’nong
36. Muong

37. Ngai
38. Nung
39. O Du
40. Pa Then
41. Phu La
42. Pu Peo
43. Ra Glai
44. Ro Mam
45. San Chay

46. San Diu
47. Si La
48. Tay
49. Ta Oi
50. Thai
51. Tho
52. Xinh Mun
53. Xo Dang
54. Xtieng

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Start typing and press Enter to search

Indohiina poolsaar asub Euraasia kaguosas mida ümbritsevad läänest Bengali laht, Andamani meri ja Malaka väin, lõunast ja idast Lõuna-Hiina meri koos Tai lahe ja Tonkini lahega.Kas valida siselend voi rongireis